Cílem studia matematiky na vysoké škole jako podpůrného studijního předmětu je především pochopení studovaného oboru pomocí metod exaktních věd a využití efektivní matematické podpory při poznávání vlastního studovaného oboru. Obecně je však úkolem matematiky jako vědy především naučit myslet -- tedy analyzovat problém, stanovit strategii jeho řešení a potom teprve využít matematických prostředků k jeho vyřešení.
Učební text, který právě začínáte číst, je určen zejména studentům prvního ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci studijních oborů Aplikovaná chemie a Management v chemii. Učební látka je dána sylabem předmětu Matematika I, který je přednášen v zimním semestru v rozsahu dvou hodin spolu s dvouhodinovým seminářem (cvičením). V letním semestru pak navazuje předmět Matematika II se stejnou hodinovou dotací. U čtenáře se nepředpokládá nic nad rámec znalostí získaných na střední škole.
Cílem textů je zejména upevnění poznatků ze středoškolské matematiky a poukázání na jejich provázanost s potřebnými pojmy vysokoškolské matematiky, zejména z oblasti diferenciálního počtu. Všechny kapitoly mají totožnou strukturu. Kromě nutné teoretické části zde najdete značné množství řešených i neřešených úloh; v řešených úlohách opatřených komentářem je studující veden krok po kroku. Vzhledem k rozsáhlé oblasti učiva, které skripta pokrývají, byly vynechány důkazy většiny vět. Ty však zvídavý čtenář nalezne v literatuře, která je uvedena na konci textu.
Součástí skript je i jejich tato elektronická podoba umístěná na webových stránkách katedry Algebry a geometrie, kde zájemci naleznou další soubory úloh k procvičení a ukázkové testy, jejichž úspěšné vyřešení je nutné pro získání kolokvia. Baterie úloh bude průběžně rozšiřována.
Studenti mají možnost najít na těchto stránkách kontakty na vyučující, se kterými mohou konzultovat pomocí emailu, ICQ, Skype apod (čísla najdete na této stránce vpravo dole).
Termíny on-line konzultací budou vyvěšeny vždy na počátku semestru, ale samozřejmostí je možnost obrátit se kdykoliv na vyučujícího a ten v závislosti na aktuální situaci ihned odpovídá, nebo se domluví na určitý termín. Většina konzultací se však neobejde bez kreslení grafů, případně řešení algebraických výrazů či rovnic, proto je studentům umožněn přístup na počítačovou učebnu, kde je instalován příslušný software pro zjednodušení on-line komunikace s vyučujícím. Využíváme zde především programy MathType, Cabri, SPLOT, Maple, Mathematica a Geogebra. Pokud se student nachází mimo budovu školy, může využít některých volně stažitelných programů (odkazy na zdroje najdete na této stránce vpravo dole).
Autoři doporučují texty nejenom číst, ale s připravenou tužkou a papírem počítat, řešit, kreslit, uvažovat, tudíž nacházet a objevovat. Klíč ke zvládnutí problémů doopravdy spočívá v jejich řešení - nestačí se na ně jenom dívat. V dosahu pomoci je také vyučující nebo konzultující učitel.
Autoři děkují především Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci za vytvoření podmínek, ve kterých je předmět Matematika I vyučován a které umožnily vytvoření těchto textů. Stalo se tak v rámci řešení projektu číslo 2153/2009 Fondu rozvoje vysokých škol "Inovace předmětu "Matematika 1" s podporou informačních technologií" v r.